Aromaterapie

Aromaterapie je terapeutické ošetření, které harmonizuje tělesné a duševní pochody a ulevuje od stresu, zátěže či od bolesti. Využívá vlastností éterických olejů (silic).

Éterické oleje (silice) jsou vonné konzervované výtažky získané z aromatických rostlin. Vedle čistě přírodních éterických olejů se vyrábějí i silice syntetické, jejichž hodnota je mnohonásobně nižší než u silic přírodních a jejich účinek je mizivý, případně žádný.

Ve své poradně z těchto důvodů používám pouze silice přírodní.

Přírodní silice se získávají destilací či lisováním příslušných částí rostlin. Tyto metody získávání silic uchovávají terapeutické vlastnosti rostlin. Výsledkem je získání bioaktivních olejů, které tělo snadno vstřebává.

Lisují se všechny části rostlin- kořeny, kůra, dřevo, listy, květy i plody. Každá silice má své jedinečné vlastnosti, kterých se při aromaterapii využívá dle vzniklých problémů. Velká většina získaných silic má antivirové a antibakteriální účinky, některé silice mají i účinky antiseptické.

Pro své specifické vlastnosti se silice, dle svého druhu, používají ke stimulaci těla a mysli či emocí nebo naopak ke zklidnění emocí a mysli.

  • Masáže – silice pronikají všemi vrstvami kůže a dostávají se až ke krevním vlásečnicím. Vhodně zvolenou masážní metodou je vyvolána emoční odezva.
  • Inhalace – vůně éterických olejů je registrována v čichovém centru mozku. Aktivní látka stimuluje nervový systém a může u člověka navodit odezvu vnímanou jako úleva, zklidnění nebo naopak stimulace organizmu.
  • Lokální aplikace – provádí se formou přikládání obkladů či aplikací mastí či balzámů s obsahem silic na postižené svaly nebo klouby. Lze ji využívat i při běžném denním ošetření.